Rodzaje ścian murowanych - koszty, wady i zalety. 70m2.
Posted by      10/25/2021 00:00:00     Nowy ład 70m2    Comments 0
Rodzaje ścian murowanych - koszty, wady i zalety. 70m2.

Projekt nowy ład 70m2.

Rodzaje ścian murowanych - koszty, wady i zalety. Ściany zewnętrzne stawia się na różne sposoby oraz z rozmaitych różnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się do tego pustaki ceramiczne lub bloczki betonu komórkowego. Pustaków nie trzeba łączyć łączyć na tradycyjną zaprawę, a mur można równie dobrze wznieść ze styropianowych kształtek, wypełnianych betonem. Da się również całkowicie zrezygnować z murowania jeśli zdecydujemy się na postawienie naszego nowego domu w technologii szkieletowej.

Zadaniem ścian zewnętrznych jest izolowanie pomieszczeń od zimna, gorąca oraz wilgoci a także ograniczenie przenikania hałasu i ochrona przed ogniem. W domach jednorodzinnych są również elementem konstrukcji odpowiedzialnym za przenoszenie obciążeń ze stropu i dachu na fundamenty. Jeżeli materiały użyte do ich wybudowania zostały dopuszczone do obrotu i odpowiednio oznakowane, z pewnością będą spełniać swoje zadanie.

Nie oznacza to jednak, że ich wytrzymałość jest identyczna. Na przykład silikaty mają zdecydowanie wyższą odporność na ściskanie niż beton komórkowy. Różnice mogą występować nawet w ramach jednej grupy produktowej na przykład w zależności od gęstości gazobetonu. W naszym kraju większość domów posiada ściany wznoszone z tak zwanych drobnowymiarowych elementów murowanych, czyli na przykład pustaków, bloczków czy cegieł. Tradycyjna technologia murowania wciąż zdecydowanie dominuje na naszym rynku. 

Całą treść artykułu znajdziecie w publikacji