Jakie są rodzaje fundamentów. Nowy ład projekt 70m2.
Posted by      10/25/2021 00:00:00     Nowy ład 70m2    Comments 0
Jakie są rodzaje fundamentów. Nowy ład projekt 70m2.

Polski Ład, domy do 70m2.

Wybór odpowiedniego fundamentu jest bardzo ważny, bowiem to od tego wyboru zależy gwarancja pewności, bezpieczeństwa oraz stabilności budowanego domu. Odpowiednio położona płyta fundamentowa lub ławy fundamentowe zapewniają udźwig całej konstrukcji budynku. Główną i najważniejszą rolą fundamentów jest przenoszenie obciążeń ze stropów, ścian oraz dachu na grunt - właściwie zaprojektowany fundament zapewnia równomierne osiadanie budynku.

Jednak aby fundament pełnił należycie swoje zadanie, przed rozpoczęciem budowy warto wykonać na działce badania geotechniczne, które dadzą nam odpowiedź na to jaki mamy rodzaj gruntu oraz poziom wody gruntowej. To pozwoli na zastosowanie odpowiedniej konstrukcji fundamentów. Fundamenty zazwyczaj kładziemy na dwa sposoby w przypadku domów zbudowanych w systemie szkieletowym jak i domów murowanych - pośrednio bądź bezpośrednio. Fundamenty bezpośrednie zwane również fundamentami

płytkimi, czyli np. płyty i stopy fundamentowe. Ich posadowienie zazwyczaj nie przekracza czterech metrów. Nie ma konieczności stosowania specjalnych umocnień i obniżania poziomu wody gruntowej. Pod większość budynków jednorodzinnych w Polsce wylewa się właśnie fundamenty płytkie. Fundamenty pośrednie oznaczają dość sporą głębokość posadowienia fundamentów. Posadowienie pośrednie polega na obciążeniu, które przekazywane jest na nośną warstwę gruntu, która zalega tuż pod jego podstawą. Oznacza to, że nacisk przenoszony jest do warstwy głębszej, dzięki wprowadzonym elementom konstrukcji domów. Takimi elementami są między innymi pale fundamentowe oraz ściany szczelinowe, które tworzą ruszt fundamentowy.

 Całą treść artykułu znajdziecie w publikacji