Jak zbudować dom 70m2 bez pozwolenia na budowę? Nowy ład 70m2. Polski ład 70m2. Odc.1
Posted by      11/26/2021 00:00:00     Nowy ład 70m2    Comments 0
Jak zbudować dom 70m2 bez pozwolenia na budowę? Nowy ład 70m2. Polski ład 70m2. Odc.1

Jak zbudować dom 70m2 bez pozwolenia na budowę? Jeżeli chodzi o sam wykop, to w instrukcji znajdziecie wszelkie informacje jakie głębokości, szerokości i tak dalej. Jeżeli chodzi o wykop, to robimy go na 85cm, po czym od obrysu ławy odsuwamy się od 2m z każdej strony. Dzięki temu prace są bardzo łatwe do wykonania i nie będzie trzeba skakać miedzy wykopem. Wtedy będzie można sobie wszystko przygotować i zaszalować. Jak macie stabilny grunt, to taką ławę możecie zalać w gruncie, do tego trzeba będzie podkopać na szerokość ławy i głębokość. Jeżeli macie grunt niestabilny, to trzeba będzie go zaszalować.

Budowa domu 70m2.

Ważna uwaga: Jeżeli macie teren gliniasty, to pamiętajcie od razu po wykopaniu prze koparkowego tego wykopu, zaszalować to bądź wykopać sobie ławę. Jeżeli będzie to słoneczny dzień bądź bardzo ciepło, to glina wam tak skamienieje, że będziecie musieli używać kilofu żeby coś podkopać. Najlepiej tego samego dnia przystąpić do szalowania ławy, bądź po prostu wykopania tego obrysu aby było można to zalać betonem. Na drugi dzień możecie mieć spory problem. Podczas pracy koparkowego można zatrudnić sobie geodetę, który będzie kontrolował wykop aby był na dobrej głębokości, wyznaczy wam punkt budynku od którego zaczniemy całą budowę.

Budowa domu krok po kroku.

Jeżeli chodzi o piasek zasypowy, to np: podczas zrobienia wykopu okaże się że macie piękny piaseczek, to można także go użyć. Potem w kolejnych etapach wykorzystacie go podczas zasypywania tej ławy fundamentowej. Jeśli piasek jest nieodpowiedni, to będziecie potem musieli zamówić taki piasek. On jest uwzględniony w liście materiałów w tym projektach.

Podkopujecie ławę, fakt, że trzeba się trochę napracować aby to wykopać, ewentualnie można sobie zrobić zjazd do wykopu i zamówić mniejsza koparkę, która wam wykopie. Jak nie, to wtedy robicie szalowanie, wszystko macie wyliczone w instrukcji ile desek, wkrętów itd. Tutaj będziecie wkładali zbrojenie.

Ważna rzeczą jest to, aby sprawdzać pogodę. Bo np: wykopiecie sobie pod ławę fundamentową i jak się okaże że będzie ulewa, to wtedy może wam to wszystko się zapaść.

Pamiętajcie żeby kontrolować prognozę pogody. Zaszalowanie wykopu: wkładamy zbrojenie, które wcześniej sobie przygotowujemy, możecie strzemiona sami zaginać, ale jest teraz bardzo prosto zrobione np: dużo serwisów aukcyjnych proponuje takie gotowe strzemiona i nie trzeba męczyć. Zamawiacie i po prostu łączycie to wszystko. Idzie suchy beton a później idzie na to zbrojenie. Jeżeli chodzi o zbrojenie, to musicie je położyć na podkładkach zbrojeniowych czy np: na kawałkach betonów. Otulina betonu musi być w koło zbrojenia. Pamiętajcie aby dodać elki w rogach, są one bardzo ważne i dajemy po cztery sztuki w każdym rogu.

Jeżeli maci już wszystko włożone do środka, to wtedy przymocowujecie sobie bednarkę, która będzie służyła jako uziemienie.

Pamiętajcie, że zawsze betonu trzeba zamówić troszkę więcej do 0.5m sześciennego. Lepiej mieć lekki zapas niż go ma zabraknąć. W instrukcji macie dokładnie podaną ilość. Ławę możecie rozszafować po 24 godzinach, pamiętajcie, że przez ten czas polewać ją wodą aby lepiej związało. Jedna zasada dla betonu to jak najmniej wody do jego wyrabiania, a jak najwięcej podczas wiązania. Teoretycznie ławy powinno się rozszalować po 2, 3 dniach a w praktyce robi się to po dniu a na trzeci muruje. Najlepiej zacząć szalowanie od narożników, na ławę musimy dać papę, izolacje pozioma, papę kładziemy w paski i ją rozwijamy podgrzewając, potem nacinamy papę i pamiętajcie że zakład minimum 10 cm podczas łączenia papy. Dużo osób także się pyta, czy można zostawić taki szalunek w ziemi, tak można zostawić. Jeśli nie chcemy zostawić go, to wyjmujemy i nam ten materiał przyda się w kolejnych etapach pracy.

Zaczynamy murowanie ścian fundamentowych.

Ściany będą identyczne jak nasz obrys ścian nośnych i tutaj oczywiście wyznaczamy sznurkami. W instrukcji też to macie podane. Potem murujemy to wszystko na zaprawie cementowej, czyli pospółka, cement i woda. Podczas murowania ścian fundamentowych, trzeba pamiętać o przepustach na wodę oraz podłączenie przewodu zasilającego i rury kanalizacyjnej.

Kolejna ważna uwaga, że przy siedmiu warstwach bloczków, poziom zero będzie wynosił 28cm nad poziomem gruntu. Jeśli chcecie zrobić ten poziom niżej, to dajecie 6 warstw. Ja podaje przykład w instrukcji na 7 warstwach ponieważ na niektórych działkach woda przy ulewnych opadach deszczu, może stać przy domu i woda może podchodzić pod dom. Można wykonać drenaż w około domu. Kolejna rzeczą którą musicie zrobić jest pomalowanie ścian fundamentowych masą izolacyjną. Maluje się dwukrotnie. Do tego dajecie izolacje pionową, czyli styrodur bądź styropian aqua, żeby wszystko to zaizolować i na to dajecie folie kubełkowa. Kolejną rzeczą jest zasyp odpowiedniej warstwy, które są wypisane w projekcie + układanie kanalizacji. Następnie robicie pełen zasyp i można powiedzieć, że macie podłogę na zero.

Zapraszamy na film.