Domki 70m2, zmiana układu w środku, okien oraz przekształcenie na mieszkalny. Dom 70m2.
Posted by      11/11/2021 00:00:00     Nowy ład 70m2    Comments 0
Domki 70m2, zmiana układu w środku, okien oraz przekształcenie na mieszkalny. Dom 70m2.

Domki 70m2, zmiana układu w środku, okien oraz przekształcenie na mieszkalny. Dom 70m2.

Mała aktualizacja o projekcie 70m2 letniskowego, który możecie zgłosić od 01.01.2022r. Dużo osób pytało, czy można zmienić układ okien czy pomieszczeń. Na początku nie można było, ale zaktualizowaliśmy projekt, i jest coś takiego, że już macie takie żuty czyste, gdzie będzie taki obrys wykonany. Dzięki temu, że będziecie mieli ten oryginalny rzut, i będziecie mogli sobie sami wyznaczyć pomieszczenie w środku ściany.

 zmiana układu w środku

Tak samo okna, otwory okienne, wielkości tych okien, będziecie mogli sobie przesuwać. Dzięki temu, każdy będzie mógł stworzyć dla siebie taki idealny dom 70m2 jaki będzie wam układ pasował. Teraz kwestia odnośnie przekształcenia takiego budynku na mieszkalny, bo też bardzo dużo osób pyta, dlatego tutaj w tym projekcie zrobione jest w ten sposób, że te projekty nie mają jak by ocieplenia zewnętrznego. I tutaj jeżeli chodzi o przekształcenie na mieszkalny, to musicie wiedzieć, że jeżeli będziecie chcieli w przyszłości go przekształcić, aczkolwiek mało osób przerabia na mieszkalny, to trzeba go będzie ocieplić zgodnie z wytycznymi z WT2021. Musi być to dobre ocieplenie np: w tym przypadku 20 cm styropianu grafitowego w zupełności wystarczy, i jakieś lepsze okna. Jeżeli budujecie taki budynek dla siebie, to nie będziecie wstawiać byle jakich okien, czy dawali 5 cm ocieplenia. Jak to jest taki dom docelowy, który naprawdę trzeba dobrze ocieplić i zadbać o niego.

Tak samo wam powtarzam w filmach, że jeżeli będziecie chcieli przekształcać, to od razu znajdźcie sobie projektanta, który podejmie się przekształcenia, nie że budujecie a potem szukacie. Ułóżcie sobie budowę tak, abyście po prostu nie mieli żadnych jak by zawirowań. To wszystko ma iść płynnie bez żadnego czekania od 3 czy 6 mc. Bardzo dużo osób będzie budowało ten projekt etapowo. Np: w jednym roku wykonacie sobie fundament, drugi rok ściany i dach, trzeci rok np: wykańczanie w środku i ocieplanie. Wiadomo, budowa czasem trwa dużo czasu, bo jeżeli budujecie sami systemem gospodarczym z pomocą rodziny czy ze znajomymi, to wiadomo jest mały domek, ale też trzeba sporo czasu poświecić aby go zbudować.

Potem jak chcecie go przekształcić na mieszkalny, to potem dowiedzcie się w WT021 jakie są wytyczne. Projektant powie wam wszystko co jak robić, ale to tylko wyłączenie jak chcecie go przekształcić na mieszkalny. Prawda jest taka, że na 100 inwestorów, dwóch czy nawet jeden przekształci taki budynek na mieszkalny, a większość użytkuje jako letniskowy. Koszt przekształcenia nie jest jakiś duży w skali roku, przepuścimy 800, 900zł w skali roku, to nie są jakieś wielki pieniądze przy budynku mieszkalnym czy letniskowym. Taki budynek możecie całkowicie zmienić sobie w środku, czyli układ okien, układ pomieszczeń. Jeżeli chodzi o podnoszenie bo też dużo się pytało, podnoszenie ściany kolankowej, to ja wyrażam zgodę oczywiście na takie zmiany.

Jeżeli chodzi o inwestora, to trzeba dokonać we własnym zakresie, i musi konstruktor przeliczyć od nowa konstrukcje. Budowa to nie wróżenie z fusów. Każda zmiana poważna, musi być przeliczona ponownie przez uprawionego konstruktora.