Cz.4 Budowa domu 2022? Co można zbudować za 38tys? Mam też coś na nowy ład 70m2 ? Budujemy?
Posted by      11/18/2021 00:00:00     Nowy ład 70m2    Comments 0
Cz.4 Budowa domu 2022? Co można zbudować za 38tys? Mam też coś na nowy ład 70m2 ? Budujemy?

Witam w części czwartej. Budowa domu 2022? Co można zbudować za 38tys? Jeżeli chodzi o ściany szczytowe, to pamiętamy aby odizolować drewno od gazobetonu. Jak wymurujecie na równo te bloczki, to potem równo je sobie dotniecie piłą.

Budowa domu 2022

Jeżeli chodzi o dach to jest pełno deskowania, ale dzięki temu będziecie mogli położyć jakie chcecie pokrycie dachowe. Będzie można tu użyć papy czy gontu, blachy na rąbek robiąc łaty i kontr łaty. Jeśli chodzi o deskowanie, to jest to deska 25x 150. Montaż desek zaczynamy od dołu, gdzie musi być wysunięta 2 cm poza ten obrys.

Bijemy gwoździe po 3 sztuki co 3cm odsunięte od krawędzi. Najlepiej wyznaczyć linię gdzie macie krokwie, odznaczamy pośrodku takie linie do końca dachu szczytu. Dzięki temu jak będziecie bili gwoździe, to zawsze traficie w krokwie. W ten sposób cały dach nam się dobrze usztywni.

Kolejny etap to deska czołowa, którą przybijamy do krokwi. Teraz zajmiemy się dachem. Pierwsza rzecz do zrobienia to pas z blachy, wymiary są podane w instrukcji. Najpierw dajemy pas, potem izolacje. Będą pasy po 1.5m, oczywiście robimy zakład i na samych końcach dajemy sylikon, aby nie podwijało izolacji. Jeżeli chodzi o montaż łat, to montujecie łaty przez środek linii która sobie rysowaliście a pozostałe łaty dajemy co 25, 30 cm.

Przybijając łaty, pamiętajmy aby nie bić w tych samych miejscach co deski. Przypominam że deski były przybijane gwoździami co 3 cm. Pamiętajcie że w miejscach krokwi, zastosujcie dłuższe gwoździe np: 10 cm, a w miejscach gdzie nie ma krokwi do 4cm. Boczne blaszki możecie już odkręcić. One były tylko do trzymania krokwi w fazie początkowej budowy dachu.

Na końcu i na początku trzeba dać po dwie łaty obok siebie. W dalszej części napisze wam do czego one są tu potrzebne. Kolejny etap to kontr łaty, które dajemy z przodu, potem kolejna 15cm wyżej i do samej góry co 20cm. Na samym szczycie po obydwóch stronach dajemy tez po dwie łaty.

Budowa domu, krok po kroku.

Wszystkie łaty przybijamy gwoździami o długości 10 cm. Po przybiciu, dokładamy po brzegach po dwie łaty. Dzięki temu rozwiązaniu, łatwiej wam będzie przymocować wiatrownice.

Montujemy pas nadrynnowy. W tym miejscu będzie zahaczona blacha za rąbek, w instrukcji będzie wszystko pokazane. Montujemy na wkręty do blachy. Po każdej stronie montujemy końcowe łaty od góry do dołu. One nam pomogą w zamontowaniu wiatrownicy.

Jeżeli chodzi o montaż blachy, to są wyznaczone miejsca w które je wkręcać. Dokręcamy dach do końca i potem cofamy o pół obrotu odkręcamy. Blacha pracuje podczas ciepła i musi być delikatny luz. Jak dokręcicie za mocno, to blacha będzie wam falować na dachu jak będzie gorąco.

Zakładki na rąbek i dobijamy gumowym młotkiem. Teraz kładziecie kolejny panel i przykręcając do kontr łat, dobijamy i tak prawie do końca dachu. Na samym końcu nie wyjdzie na równo. Przycinamy nożycami do blachy, uwaga nie tniemy kątówką ponieważ z czasem blacha zacznie rdzewieć. Potem podginamy do góry, tak aby było równo z deską. Potem najdzie wiatrownic i wszystko będzie idealnie.

Teraz montujemy listwy podgrodowe. Montujemy na wkręty farmerskie po 3.5cm. Ważna rzecz, przed montażem wiatrownicy, trzeba zaimpregnować deski szczytowe. Montujemy wiatrownice po dwóch stronach. Aby zakryły całe deski czołowe.

Montaż wiatrownicy na domu.

Teraz montujemy gąsiory. Pamiętajmy, że one muszą wystawać poza listy podgąsiorowe, na łączeniach robimy mały zakład aby uszczelnić je sylikonem dekarskim

Co do ścian działowych, robimy naprzemiennie czyli łączenia aby nie nachodziły na siebie. Nadproża gotowe z gazobetonu, montujemy na środku, które opierają się na ścianie. W ten sposób musicie zamontować nad drzwiami jak i oknami.

Projekt dostępny na www.zbudujsamdom.pl/ 

Projekt domu do 70m2- www.zbudujsamdom.pl/produkt/dom-do-70m2-projekt

Dom bez pozwolenia do 35m2- www.zbudujsamdom.pl/produkt/dom-bez-pozwolenia

I na koniec zapraszamy na film w którym zobaczycie dokładniej co i jak. Pozdrawiam, Wojtek ze zbudujsamdom.