Cz.1 Co można zbudować za 38tys? Mam też coś na nowy ład 70m2 ? Projekty domów
Posted by      11/15/2021 00:00:00     Nowy ład 70m2    Comments 0
Cz.1 Co można zbudować za 38tys? Mam też coś na nowy ład 70m2 ? Projekty domów

Cz.1 Co można zbudować za 38tys? Mam też coś na nowy ład 70m2 ? Projekty domów

Witam wszystkich na stronie nowylad70m2.pl Budowa domu 2022? Co można zbudować za 38tys? Wpadłem na pomysł, aby zrobić taki mały domek np: dla singla, który na młode lata ma dom przeważnie do spania i imprezowania. Może to też być dom dla osób starszych, którzy np: mieli duży dom, czy mieszkanie w bloku, i na emeryturze wyprowadzić się chcą na wieś do swojego małego własnego domku z działką. Pokażę wam cały proces budowy i ile taki domek kosztuje.

Najprostsze rozwiązania w nim zastosuję, i pokażę wam jak go zbudować.

Będzie do niego instrukcja itd. a wszystko znajdziecie na nowylad70m2.pl  Weźmiemy sobie standardowa działeczkę około 500m2 czyli 20m na 25m. To będzie nasza działka, taka jest minimalna aby postawić domek na zgłoszenie 35m2 letniskowy, Pierwsze co zamawiamy koparkowego, który nam zbierze górną darń całkowicie z powierzchni 3,5 na 10m.

Możecie wykopać szpadlem, ale to wam zajmie pewnie z cały dzień, i na starcie możecie się zniechęcić do budowy takiego domku.
No chyba że pomoże wam ktoś z rodziny, czy znajomy. Kopiąc we dwóch, pracę możne przyspieszyć i 5 razy. Moim zdaniem łatwiej jest wynająć koparkowego, który wam szybko zbierze te górną warstwę ziemi. Koparką zajmie to około 5 minut, koszt około 200zł. Jeżeli chodzi o budowanie samemu takiego domku, to nie polecam. 200zł i macie już przygotowany na kolejny etap budowy domku.
Oczywiście trzeba kupić projekt , który też posiadamy na stronie, zgłosicie i czekacie około 30 dni na zgodę budowy domu. Przedstawię wam tez jakie to są koszty. Kolejna rzecz to możecie sobie podmienić ziemie np. 0.5m. Dać lepszą i ubić np. ubijakiem ręcznym, który można bez problemu wypożyczyć. Jeśli macie stabilny grunt, to nie trzeba nic wymieniać. To jest bardzo prosty domek, nie trzeba nic wydziwiać, nic wam nie popęka. Gwarantuje wam, że wszystko będzie w porządku przy tej płycie, którą tutaj zrobimy.

Co można zbudować za 38tys?

Bardzo ważna rzecz przed zaczęciem budowy domku, który będziecie stawiać, to warto sobie przemyśleć gdzie będzie łazienka, szambo, własne ujęcie wody czy ewentualnie przyłącze do kanalizacji miejskiej. Pamiętajcie o tym, aby potem nie było kombinacji z podłączeniem wody, szamba itd. Warto to przemyśleć kilka razy bo np: będziecie przed domkiem postawić altanę od południa i się potem okaże, że nie ma miejsca. Wyznaczcie sobie sznurkami ten prostokąt, żebyśmy mieli równo te 3,5m na 10m, i zajmiemy się teraz szalowaniem. Z każdej strony, podkopujemy sobie od zewnątrz 2,5cm, wtedy wyjdzie wam to idealnie.

Pamiętajcie że: dokładny obrys musi być dokładnie 3,5 na 10.

Czyli jak dołożymy deskę, to musimy się podkopać, odsunąć z każdej strony o 2.5 cm. Po podkopaniu, deski szalunkowe wystają 5cm nad grunt. Teraz np: żeby one się nie poruszyły podczas zalewania, wystarczy wbić dwa kołki, podkopujecie sobie około 0.5m, dokręcacie deskę z zewnątrz i od wewnątrz, i w ten sposób nic wam nie wyprze. I tak mniej więcej robimy co 0.5m.

Jest to wszystko wzmocnione, i nie ma szans aby podczas zalewania betony gdzieś pękło. W instrukcji projektu macie wszystko podane ile potrzeba desek, kołków. Ten prostokąt niebieski, to jest środek waszego domu po odjęciu ścian, które będziecie murowali.

Musicie sobie wyznaczyć dokładnie w którym miejscu będzie łazienka np: tu będzie wc, zlew i brodzik, i wtedy trzeba sobie wyprowadzić rury przed zalaniem betonu i układaniem wszystkiego w tym wykopie, aby było wszystko gotowe. Tak samo musicie wprowadzić miejsce takie, w którym będzie wchodził przewód w środku do rozdzielni mieszkania.

Jeżeli chodzi o rury kanalizacyjne, to wyprowadzamy je w czterech miejscach. Długości są podane w instrukcji. Rury kanalizacyjne są wielkościn110mm i na końcu łączą w 160mm. To jest zrobione w ten sposób, aby było jak najprościej, cztery wyjścia, tu będzie kabina prysznicowa, zlew, wc oraz odpływa od kuchni i pralki.

Domek do 35m2, rury kanalizacyjne.
Domek do 35m2, rury kanalizacyjne.

Kolejna sprawa to szambo. Tutaj akurat będzie montowane 10m³ , wymiary są standardowe 2.40 na 1m,75 + 3m długości. Trzeba pamiętać o ważnej rzeczy, że jeżeli chodzi o szambo, to musi być oddalone od okien i drzwi minimum 5 metrów. Nie można bliżej montować tego szamba. Tak samo musi być oddalone od granicy sąsiedniej działki minimum 2 metry, lub tak samo od ulicy czy chodnika.

Szambo na działce.
Szambo na działce.
Jeżeli chodzi o przyłączenie to musi być spadek minimum 2%, czyli wychodzi 2 cm na metrze. Robicie sobie otwór, podłączacie żeby wszystko ładnie wpadało. Ważna rzecz: abyście pamiętali jak firma przyjedzie wam zamontować szambo, żeby w tym miejscu gdzie jest ta pokrywa, nie dawali wam pianki. Dużo firm robi to na piankę… Trzeba zrobić to na zaprawę, ułożyć wszystko ładnie żeby elegancko to związało. Pianka po czasie może się utlenić i np: jeżeli będzie deszcz padał, może wam tam wpływać, zapadać się. Więc prosta sprawa: po co macie narażać się na dodatkowe koszty.
Podłączanie szamba.

10m³ wystarczy w zupełności dla singla tak na 2,3 mc będzie wypompowywane. Jeżeli chodzi o dwie osoby to wiadomo że dużo częściej. Koszt wypompowania to około 230zł za wybranie szamba. Z czasem się dowiecie jakie jest roczne utrzymanie takiego budynku. Kolejna część wpisu już wkrótce. Pozdrawia, Wojtek z nowylad70m2.pl 

Projekt dostępny na www.zbudujsamdom.pl/ 

Projekt domu do 70m2- www.zbudujsamdom.pl/produkt/dom-do-70m2-projekt

Dom bez pozwolenia do 35m2- www.zbudujsamdom.pl/produkt/dom-bez-pozwolenia/

Zapraszamy na film.